Detekce rakoviny dutiny ústní
Detekce rakoviny dutiny ústní
Nádory dutiny ústní se nenápadně projevují a často připomínají záněty v ústech. Mohou se vyskytovat na jazyku, dásni, tvářové sliznici, na patru, na spodině dutiny ústní a na rtu. Na rozdíl od zánětů, tyto nádory se špatně hojí. Pacienti často vyhledávají pomoc u stomatologů. V počátečních stádiích má onemocnění nenápadný klinický projev, což často vede k nasazení antibiotik pro domnělou infekci.
Mezi příznaky nádorového onemocnění patří
- Nehojící se vřed
- Krvácení na sliznici
- Bolest pod zubní náhradou
- Zvětšení krčních uzlin
- Zápach z úst
- Pokles ústního koutku při postižení lícního nervu
Mezi významné rizikové faktory vzniku nádorového onemocnění patří kouření, pití alkoholu a nízká úroveň hygienických návyků. Dalšími možnými původci onemocnění jsou HPV viry, herpes simplex a UV záření.

Jedinečný přístroj VELscope dokáže zcela bezbolestně diagnostikovat nejen nádory dutiny ústní, ale i další patologické změny tkáně

VELscope je unikátní ruční přístroj patentovaný jako první na světě pro screening ústní sliznice. Vyšetření pomocí přímé fluorescenční vizualizace umožňuje lékařům odhalit změny spojené s rakovinou v době, kdy ještě nejsou viditelné volným okem tedy již v nejranějším stádiu a s vysokou pravděpodobností na úspěšnou léčbu. Pomocí tohoto přístroje lze diagnostikovat nejen nádory dutiny ústní, ale i patologické změny tkáně, které předcházejí maligním nádorům, a také virové, plísňové a bakteriální infekce.
Přistroj velmi kontrastně zobrazuje před rakovinové změny, chronické zápaly, zápaly slinných žláz a další abnormality
Fluorescenční vizualizace
umožňuje lékaři vidět dovnitř měkkého tkaniva a včas identifikovat postižené buňky.

Fluorescenční vizualizace je založena na principu změn fluorescence ústní sliznice, která je způsobena přítomností abnormálních buněk ve tkáni. Zařízení emituje neškodné modré světlo o vlnové délce 400-460nm, které prostupuje měkkou tkání přes epitel, bazální membránu až do podslizniční vazivové tkáně, kde fluorescentují spoje kolagenových vláken. Zatímco zdravé buňky epitele fluorescentují zeleně, abnormální tkáň se jeví jako tmavá nepravidelná, ostře ohraničená oblast.
Ztráta fluorescence abnormálních buněk epitele je primárně způsobena snížením koncentrace FAD (flavin adenin dinukleotid), v pod slizniční vazivové tkáni pak rozestoupením kolagenových vláken v důsledku dyzplastických změn.
Nejdůležitější je prevence

Včasná detekce slizničních abnormalit je klíčová vzhledem na prognózu rakoviny v oblasti dutiny ústní a jeden z nejlepších způsobů, jak zajistit účinnost léčby, zvýšit šanci pacienta na přežití a zvýšit kvalitu života.
Množství přeživších pacientů, trpících rakovinou dutiny ústní se v horizontu 5 let pohybuje v rozmezí 50-60 %. Šance na přežití se zvýší až na 80-90%, pokud je detekce provedena už v rané fázi onemocnění.
Pomocí přístroje VELscope je možné odhalit abnormality ústní sliznice ještě dříve, než jsou viditelné pouhým okem. Napomáhá lékaři odhalit premaligní změny ústní sliznice v těch nejranějších stádiích a signifikantně tak zvyšuje úspěšnost včas zahájené léčby.
Samotné vyšetření je zcela bezbolestné, neinvazivní, bez nutnosti barvení tkání a vyplachování.
Vyšetření zdarma pro pojištěnce OZP
STOP rakovině dutiny ústní je nový preventivní program OZP. Ta v současné době nabízí bezplatně toto vyšetření svým klientům a je určeno všem pojištěncům OZP ve věku od 25 let. Doporučuje se absolvovat jednou za dva roky.